Daniel R. Hokanson Biography: A Life of Service to the National Guard and the United States

About Daniel R. Hokanson Chief of the National Guard Bureau

Name Daniel R. Hokanson
Title Chief of the National Guard Bureau
Date of Birth May 28, 1965
Place of Birth St. Cloud, Minnesota
Education
United States Military Academy (BS), Naval Postgraduate School (MA), Naval War College (MA), Harvard University (MA)
Military Service United States Army (1986-present)
Assignments
Commanded at the company, battalion, and brigade combat team levels; served as the 30th Adjutant General of the State of Oregon; Deputy Commander of U.S. Northern Command, and Vice Commander, U.S. Element, North American Aerospace Defense Command
Combat Deployments Operations JUST CAUSE, ENDURING FREEDOM, and IRAQI FREEDOM
Awards and decorations
Defense Distinguished Service Medal, Distinguished Service Medal, Defense Superior Service Medal, Legion of Merit, Soldiers Medal, Bronze Star Medal, Meritorious Service Medal, Army Commendation Medal, Army Achievement Medal, Army Reserve Components Achievement Medal, National Defense Service Medal, Armed Forces Expeditionary Medal, Afghanistan Campaign Medal, Iraq Campaign Medal, Global War on Terrorism Service Medal, Humanitarian Service Medal, Armed Forces Reserve Medal, Army Service Ribbon, Overseas Service Ribbon (with Numeral 2), North Atlantic Treaty Organization Medal, Joint Meritorious Unit Award, Army Meritorious Unit Commendation, Combat Action Badge, Master Army Aviator Badge, Air Assault Badge, Parachutist Badge, Joint Chiefs of Staff Identification Badge, Army Staff Identification Badge
Effective Dates of Promotion
Second Lieutenant (May 28, 1986), First Lieutenant (November 28, 1987), Captain (November 1, 1990), Major (October 30, 1997), Lieutenant Colonel (July 24, 2002), Colonel (August 2, 2006), Brigadier General (December 22, 2010), Major General (May 23, 2013), Lieutenant General (August 15, 2015), General (August 3, 2020)

Daniel R. Hokanson Biography

General Daniel R. Hokanson currently holds the position of the 29th Chief of the National Guard Bureau and is a member of the Joint Chiefs of Staff. In this role, he acts as a military advisor to the President, Secretary of Defense, and the National Security Council.

He is also the official liaison between the Department of Defense and Governors and State Adjutants General on matters concerning the National Guard. His primary responsibility is to ensure the readiness and accessibility of the over 453,000 Army and Air National Guard personnel, who are prepared to safeguard the homeland and provide resources to the Army and Air Force when needed.

General Hokanson has previously served as the Director of the Army National Guard and as the 11th Vice Chief of the National Guard Bureau.

He is a graduate of the United States Military Academy and has a background in Air Cavalry, Attack Helicopter, and Aircraft Test operations. His career in the military includes various leadership roles, such as commanding at company, battalion, and brigade combat team levels.

He has also been the 30th Adjutant General of the State of Oregon. General Hokanson’s combat deployments encompass Operations JUST CAUSE, ENDURING FREEDOM, and IRAQI FREEDOM. Notably, he commanded the 41st Infantry Brigade Combat Team in Iraq and served as Chief of Staff for Combined Joint Task Force Phoenix in Afghanistan.

He also founded the National Guard’s Military Assistance to Safety and Traffic (MAST) and Military Air Rescue Team (MART) program, overseeing numerous air rescue and firefighting missions throughout the Pacific Northwest.

EDUCATION

United States Military Academy, Bachelor of Science in Mechanical Engineering (Aerospace), West Point, New York, 1986
Naval Postgraduate School, Master of Arts in International Security and Civil-Military Relations, Monterey, California, 2000
United States Naval War College, Master of Arts in National Security and Strategic Studies, Newport, Rhode Island, 2001
Harvard University, Senior Service College, National Security Fellowship Program, Cambridge, Massachusetts, 2006

ASSIGNMENTS

  • Student, Survival, Evasion, Resistance, and Escape (Fort Bragg); Aviation Officer Basic Course; Air Assault School; Initial Entry Rotary Wing Flight Training (Aeroscout); Fort Rucker, Alabama, July 1986 – July 1987
  • Various roles including Executive Officer, Scout Platoon Leader, Flight Operations Officer, and Aviation Liaison Officer, 2nd Squadron (RECON), 9th Cavalry, 7th Infantry Division (LIGHT), Fort Ord, California and the Republic of Panama, July 1987 – August 1990
  • Student, Aviation Officer Advanced Course and AH-64 Combat Aircraft Qualification Course, Fort Rucker, Alabama, October 1990 – June 1991
  • Assistant S3, 1st Battalion, 229th Aviation Regiment (Attack), Apache Training Brigade, Fort Hood, Texas, June 1991 – October 1992
  • Commander, Company B, 1st Battalion, 229th Aviation Regiment (Attack), 18th Airborne Corps, Fort Bragg, North Carolina, October 1992 – June 1994
  • Project Engineer, Aircraft Armament Test Division, Yuma Proving Ground, Arizona, June 1994 – April 1995
  • Aide-de-Camp, Office of The Adjutant General, Oregon National Guard, Salem, Oregon, October 1995 – September 1996
  • Operations Officer, 641st Medical Battalion (EVAC), Oregon Army National Guard, Salem, Oregon, October 1996 – September 1997
  • Aviation Operations Officer, Oregon Army National Guard, Salem, Oregon, October 1997 – December 1998
  • Student, Naval Postgraduate School, Monterey, California, December 1998 – June 1999
  • Plans Analyst, Program Analysis and Evaluation Division, National Guard Bureau, Arlington, Virginia, July 1999 – July 2000
  • Student, College of Naval Command and Staff, Naval War College, Newport, Rhode Island, July 2000 – June 2001
  • Executive Officer, 641st Medical Battalion (EVAC), Oregon Army National Guard, Salem, Oregon, June 2001 – June 2002
  • Deputy Director, Army Aviation, Headquarters State Area Regional Command, Oregon Army National Guard, Salem, Oregon, June 2002 – June 2004
  • Commander, 641st Medical Battalion (EVAC), Oregon Army National Guard, Salem, Oregon, July 2004 – June 2005
  • Student, Senior Service College Fellowship, Harvard University, Cambridge, Massachusetts, July 2005 – July 2006
  • Chief of Staff, Combined Joint Task Force Phoenix V, Afghanistan, August 2006 – July 2007
  • Deputy Commander, 41st Infantry Brigade Combat Team, Oregon Army National Guard, Portland, Oregon, July 2007 – March 2008
  • Commander, 41st Infantry Brigade Combat Team, Multi-National Corps – Iraq, and Oregon Army National Guard, Portland, Oregon, March 2008 – July 2010
  • Deputy Director, J5, North American Aerospace Defense Command and United States Northern Command, Peterson Air Force Base, Colorado, August 2010 – August 2012
  • Director, Strategic Plans and Policy (J-5), National Guard Bureau, the Pentagon, Washington, District of Columbia, August 2012 – July 2013
  • The Adjutant General, Oregon, Joint Force Headquarters, Oregon National Guard, Salem, Oregon, August 2013 – August 2015
  • Deputy Commander, U.S. Northern Command, Peterson Air Force Base, Colorado, August 2015 – October 2016
  • Vice Chief, National Guard Bureau, the Pentagon, Washington, District of Columbia, November 2016 – June 2019
  • Director, Army National Guard, Arlington, Virginia, June 2019 – August 2020
  • Chief, National Guard Bureau, the Pentagon, Washington, District of Columbia, August 2020 – Present

SUMMARY OF JOINT ASSIGNMENTS

  • Chief of Staff, Combined Joint Task Force Phoenix V, Afghanistan, as a Colonel, August 2006 – July 2007
  • Deputy Director, J5, North American Aerospace Defense Command and United States Northern Command, Peterson Air Force Base, Colorado, as a Brigadier General, August 2010 – August 2012
  • Director, Strategic Plans and Policy (J-5), National Guard Bureau, the Pentagon, Washington, District of Columbia, as a Major General, August 2012 – July 2013
  • The Adjutant General, Oregon, Joint Force Headquarters, Oregon National Guard, Salem, Oregon, as a Major General, August 2013 – August 2015
  • Deputy Commander, U.S. Northern Command, Peterson Air Force Base, Colorado, as a Lieutenant General, August 2015 – October 2016
  • Vice Chief, National Guard Bureau, the Pentagon, Washington, District of Columbia, as a Lieutenant General, November 2016 – June 2019
  • Chief, National Guard Bureau, the Pentagon, Washington, District of Columbia, as a General, August 2020 – Present

FLIGHT INFORMATION

  • Rating: Command Pilot
  • Flight Hours: More than 2600; over 50 Combat Hours
  • Aircraft Flown: AH-64, OH-58, TH-55, UH-1, UH-60
  • Pilot wings from: Fort Rucker, Alabama

AWARDS AND DECORATIONS

  • Defense Distinguished Service Medal (with 1 Bronze Oak Leaf Cluster)
  • Distinguished Service Medal (with 1 Bronze Oak Leaf Cluster)
  • Defense Superior Service Medal (with 1 Bronze Oak Leaf Cluster)
  • Legion of Merit
  • Soldiers Medal
  • Bronze Star Medal (with 1 Bronze Oak Leaf Cluster)
  • Meritorious Service Medal (with 1 Bronze Oak Leaf Cluster)
  • Army Commendation Medal (with 2 Bronze Oak Leaf Clusters)
  • Army Achievement Medal (with 3 Bronze Oak Leaf Clusters)
  • Army Reserve Components Achievement Medal (with 2 Bronze Oak Leaf Clusters)
  • National Defense Service Medal (with 1 Bronze Service Star)
  • Armed Forces Expeditionary Medal
  • Afghanistan Campaign Medal (with 2 Campaign Stars)
  • Iraq Campaign Medal (with 1 Campaign Star)
  • Global War on Terrorism Service Medal
  • Humanitarian Service Medal
  • Armed Forces Reserve Medal (with Silver Hourglass and M Device)
  • Army Service Ribbon
  • Overseas Service Ribbon (with Numeral 2)
  • North Atlantic Treaty Organization Medal
  • Joint Meritorious Unit Award
  • Army Meritorious Unit Commendation
  • Combat Action Badge
  • Master Army Aviator Badge
  • Air Assault Badge
  • Parachutist Badge
  • Joint Chiefs of Staff Identification Badge
  • Army Staff Identification Badge

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION

  • Second Lieutenant 28 May 1986
  • First Lieutenant 28 November 1987
  • Captain 1 November 1990
  • Major 30 October 1997
  • Lieutenant Colonel 24 July 2002
  • Colonel 2 August 2006
  • Brigadier General 22 December 2010
  • Major General 23 May 2013
  • Lieutenant General 15 August 2015
  • General 3 August 2020

READ MORE

Heels Season 2 Episode 3 Review: Release Date, Time & Where to Watch?

Leave a Comment